Det lönar sig att vara medlem i Kubanerna, fråga bara Kristoffer Näsvall från Bruksvallarna (!).Han blev den lyckliga vinnaren av en exklusiv bibliofilupplaga av boken ÖSK Fotboll 100 år i Kubanernas medlemslotteri.
Vi från Kubanerna skickar ett stort grattis till Kristoffer!

Vem är Kristoffer Näsvall?
Jag är en fotbollsintresserad kille från Bruksvallarna i Härjedalen, tog studenten för ett år sen och håller på ÖSK i både våt och torrt.
Hur kom du i kontakt med ÖSK Fotboll och Kubanerna?
ÖSK har alltid varit klubben i mitt hjärta och man kan säga att passionen bara har växt under åren.
Varje gång min familj var nere för att hälsa på släkt och vänner i Örebro så drog alltid någon av mina morbröder med mig på någon av ÖSKs hemmamatcher. Antar att det är därifrån de svartvita generna kommer ifrån. Det första ÖSK-minne jag har är kvalmatchen hemma mot Assyriska 1999 då jag skulle fylla 9 år.
Min bror och jag hade tillverkat en hemmagjord flagga utav lakan, svarta kritor och ett elrör som vi såg till att vifta med under matchen och framför avundsjuka Assyriskasupportrar. En sådan seger glömmer man aldrig. Jag kommer även ihåg när jag fick följa med min morbror in i Spelargången efter en match för att ta autografer av självaste Niklas Skoog mfl. Det är från sådana minnen som ett starkt ÖSK-hjärta har vuxit fram.
Jag har följt Kubanerna ganska intensivt på nätet i ungefär 3 år men det är först i år som jag har valt att blivit medlem. Måste säga att jag tycker Kubanerna gör ett fantastiskt jobb. Att de just i år satsar på att öka medlemsantalet gjorde att jag valde att bli medlem för att visa mitt stöd till Kubanerna men även för klubben.
Hur ofta besöker du Behrn Arena?
Eftersom det är ca 55 mil mellan Bruksvallarna och Örebro så blir det svårt att vara på plats varje match. Men jag försöker i alla fall åka ner på minst en match under en säsong och även på några bortamatcher. Men mestadels brukar det bli tv-soffan som gäller.
Vilken är din favoritspelare i ÖSK förr och nu och varför?
I dagens ÖSK är det många spelare jag gillar och som skulle kunna vara min favoritspelare. Men om jag måste välja en så blir det John Alvbåge. Dels för att han är Sveriges bästa målvakt (som alla redan vet) men även för hans engagemang både på och utanför planen. Tycker att John har gett Örebro ett uppryck i övriga fotbollssverige med bla sitt bloggande och andra ”kringaktiviteter”.
På planen är han en gigant och en mycket viktig spelare som bidrar till stabilitet i hela laget.
Min favoritspelare i ÖSK förr blir den fruktade målmaskinen Miroslaw Kubisztal just för att han kunde göra mål ur alla dess vinklar.
Hur går det för ÖSK i årets allsvenska?
Jag tror absolut att ÖSK kommer att vara med och kriga i toppen i år. Det började lite knackigt men nu efter senaste segern tror jag allt kommer att vända. Paulinho Guará har kommit in i laget och jag tror att han är till stor hjälp då han kan tillföra ytligare kompetens i anfallet och göra målchanserna till just mål.
Skrivet 22/04 10:30
Vilken ÖSK-kärlek! Stort grattis Kristoffer!
Bruksvallarnas finest!
Skrivet 22/04 14:51
Stort grattis Kristoffer. Håll ställningarna i Bruksvallarna!
Skrivet 24/04 09:12
Ojojoj, vilken legend!
Vafan bruksvallarna av alla ställen att välja på?:)
Skrivet 24/04 13:06
Är Paulinho het eller? Ytligare kompetens lär behövas där framme med tanke på Olsens utseende :)